Kas PUR vaht on tõesti soojapidavam traditsioonilistest soojustusmaterjalidest?
Jah on ja seda mõõdetuna labori tingimustes. Tegelikus elus võib see vahe olla isegi kuni 2,7 korda suurem, kuna tavamaterjalide paigaldamisel tehakse tavaliselt vigu nii auru-, kui ka tuuletõkke, paigaldamisel
Suletud ja avatud pooridega vaht, mis on neil vahet?
Suletud rakkudega vahu eeliseks avatud rakkudega vahu ees on tema veekindlus. Materjal ei ima vett, samas laseb veeaurul difusiooni teel liikuda. Mõlemad materjalid sisaldavad hallitust ja seente kasvu tõrjuvaid lisandeid. Kuna suletud pooridega vaht ei lase läbi tuult, ei vaja see lisaks tuule- ja aurutõkke paigaldamist, mis omakorda aitab hoida kokku ehituskuludelt ja konstruktsiooni paksuselt. Avatud pooridega vaht ei vaja tuuletõket näiteks pööningu vahelaes, samuti on selle tuulekindlus oluliselt suurem mineraalvillast. Seintes siiski avatud pooridega vaht vajab nii tuule-, kui ka aurutõket. Isegi kui avatud püooridega vahtu paigaldada paks kiht, lootes et see ei lase tuult läbi, lõõtsutab tuul ikkagi suuremas osas vahukihis ja see ei pea seega ka sooja korralikult. Seega Eestis on kindlam soojustada väliskonstruktsioone suletud pooridega vahuga. Avatud pooridega vahtu on hea kasutada vahelagedes, vaheseintes ning ka pööningu põrandal, kui seal peal ei soovita käia.
Kas PUR vahuga soojustatud maja hingab?
Ükski maja ei hinga, seda teevad elusorganismid. Maja puhul on selleks ventilatsioon. Tavaliselt mõeldakse selle “hingamise” all veeauru liikumist konstruktsioonist ja soojustusmaterjalist välja. Soojustusmaterjali sisse aga ei tohi kunagi sattuda veeaur, ehk soojustusmaterjal peab olema kaitstud seest poolt aurutõkkega. Kui aurutõke on puudulik, siis ka majad ei pea sooja, niiskus satub seinte sisse ning tekitab seal ka hallitust ja mädanikku. Samuti ei lähe talvel villa sisse sattunud veeaur välja, vaid kahjustab konstruktsiooni ja vähendab villa soojapidavust ning seda isegi üle poole kihi paksusest. PUR vaht takistab veeauru liikumist soojustuse ja konstruktsioonide sisse, seega aitab see hoida ära konstruktsiooni kahjustusi. Samas on ka PUR vahul oma diffusiooon, ehk veeauriu läbilaskevõime, kuid sinna sisse satub veeauru väga vähe ja see ei vähenda selle soojapidamise võimet.
Kas PUR vaht sobib soojustamiseks pinnase sees, näiteks vundamenti ja keldrit?
Jah sobib. Kui pinnase vesi ei ole väga kõrge, ehk pinnas väga märg, tuleb kasutada PUR vahtu, mille tihedus on 37-42kg/m3 kohta, kui on väga märg, siis juba 55-65kg/m3. Vajadusel saame aga kasutada ka PUR vahtu tihedusega 100kg/m3
Kas PUR vahuga tohib soojustada puitsõrestikust maja ja katuslagesid?
Loomulikult! See on spetsiaalselt selliste hoonete soojustamiseks välja töötatud. PUR vaht ei vaju ajas kokku, nagu kipub juhtuma villadega ning “mängib” puiduga kaasa. Samas on oluline, et PUR vaht paigaldatakse puitkonstruktsiooniga majadel õigesti, et vältida puidule hallituse ja mädaniku teket. Selleks on meil kogemusi aastast 2008. Puit peab olema niiskusega alla 16%.
Kas PUR vahuga tohib soojustada palkmaja
Kindlasti!!!
Tegelikult on see ainuke soojustusmaterjal millega saab korralikult palkmaja soojustada, kuna palkmajale on tavaliste soojustusmateralide jaoks vajaliku aurutõkke paigaldamine peaaegu võimatu.
Palkmajal tuleb lihtsalt lasta oma vajumine ära teha. Palkmajadel on ka oluline, et paigaldatakse õige paksusega kiht. Meie saame Teile selle kihi minimaalse paksuse välja arvutada. Palkmajadel saame täita ka palkide vahelised tühimikud.
Kas PUR vaht on mürgine?
PUR vaht ei ole mürgine, kui see on paisunud, ehk peale paigaldust. See on kahjulik sissehingamisel ainult paigalduse ajal, ja seda eelõige sellepärast, et paigaldusel tekib peenike tolm, mis lendab ninna ja see võib nina “ummistada”. Paigalduse ajal kantakse spetsiaalset maski. Peale paigaldust on täisesti ohutu materjal. See on ka soojustusmaterjal mis on saanud maailmas allergialiitude poolt heakskiidu.
PUR-isolatsioonvahud on inimesele ja keskkonnale täiesti ohutud. Nende valmistamisel ei ole kasutatud formaldehüüde, CFC-sid ja HCFC-sid
Kas PUR vaht põleb?
PUR vaht põleb ainult teise põleva materjali või leegi kaasabil. Iseseisvalt ei põle. Leegi kustumisel kustub ka PUR vaht. Kuid seda saab omakorda katta ka spetsiaalsete värvidega, mis tõstavad selle tuletundlikkust B, s1, d0 klassini, samuti on olemas ka C klassi vahud. Konstruktsiooni sees kaetuna on ohutu.
Tulekahju korral pigem takistab kogu maja kahjustumist ja eelkõige sellepärast, et tulekustutuse vesi ei jää vahu sisse, nii nagu villa sisse, mistõttu ei tule lammutada kogu hoonet.
Kuidas saan olla kindel, et süstimisel vaht täidab kõik tühimikud?
PUR vaht on püstoli düüsist välja tulles oma kontsistentsilt vedel nagu toiduõli ja see valgub 30 sekundit kõikidesse prigudesse ja pragudesse. Siis paisub, sõltuvalt vahust, rahulikult 2-4 minutit täites ära ka väga peenikesed praod. Eestis on soovitus kasutada süstitavaid vahtusid tihedusega alates 48kg/m3. Väiksema tihedusega vahud, ja ka Termovahud ning avatud pooridega vahud, ei sobi Eesti kliimas välisseinte soojustamiseks. Seda tuleb kindlasti jälgida.
Kas PUR vaht on ajas püsiv ja ei vaju ära?
Just. Pikaajalised kogemused, meil 2008 aastast Eestis ja maailmas üle 50 aasta, näitavad, et PUR vahud on ajas püsivad ja seda nii oma mahu, kui ka soojapidamise puhul. Vaht liimib ennast tugevasti konstruktsioonide külge.
Seintesse süstimisel tuleb aga kasutada vastava tihedusega vahtusid.
PUR vaht on kallis ja see ei tasu ära
Nii võib see tõesti tunduda, kui võrrelda materjalide m3 hinda. Kuid, näiteks villa puhul, tuleb arvestada lisaks materjali m3 hinnale juurde paigalduse raha, minimaalselt 2 korda paksem materjali kiht, mis omakorda suurendab puitmaterjali kulu minimaalselt 2,5 korda, tuule- ja aurutõkke paigaldamist ning nende tihendamist õigete teipidega ( tavalised teibid ja montaaživahud selleks ei sobi), ruumi kaotust ning fassaadide lisasoojustamisel ka vabaenergia saamist. See kõik teeb villa paigaldamise tegelikult kallimaks, kui seda teha nii, nagu peab. Kui aga soojustada tüüpiliste Eestis tehtavate vigadega, siis võib see kallim tunduda, kuid see toob omakorda oluliselt suuremad kütte, ja ka jahutuse, kulud. Seintesse süstimisel on õige PUR vaht aga asendamatu.